Skip to content

Tampere Jazz Happening 2025 soi Paja Kongressissa, Telakalla ja Tampere-talossa

Facebook
Twitter
WhatsApp
Sokos Hotel Torni Tampere kuvattuna ulkoapäin iltahämärässä.

Tampere Jazz Happening on löytänyt uudet tapahtumapaikat syksylle 2025, jolloin Tullikamari on peruskorjauksessa.

”Siirrymme Paja Kongressiin hotelli Torni Tampereen yhteyteen ja päätöspäivänä sunnuntaina Tampere-talon Pieneen saliin. Telakalla järjestetään edelleen suomalaisen jazzin konsertit”, kertoo Tampereen Musiikkijuhlien toiminnanjohtaja Minnakaisa Kuivalainen.

Festivaali järjestetään tänä vuonna 30.10.–2.11.2025. Kyseessä on viimeinen Juhamatti ”Kuhna” Kauppisen suunnittelema festivaali, sillä Kauppinen eläköityy vuoden 2025 jälkeen.

Uudet tapahtumapaikat ovat aivan lähellä tuttuja maisemia, ja Telakka tuo jatkuvuutta muutosten keskellä. Ohjelma julkaistaan syyskuussa, mutta vakiokävijöiden kannattaa hoitaa majoitusvaraukset kuntoon jo nyt, kun tapahtumapaikat ovat varmistuneet.

”Tampere on nykyisin suosittu matkailukohde ympäri vuoden eikä kohtuuhintaisen majoituksen kapasiteetti aina ole riittävä, jos samalle viikonlopulle osuu useampi suosittu tapahtuma. Useimpien hotellien peruutusehdot ovat sellaiset, että varauksen saa tarvittaessa peruttua vaikkapa vielä majoitusviikolla, jos festivaalimatka syystä tai toisesta peruuntuukin”, vinkkaa Tampereen Musiikkijuhlien tiedottaja Katariina Pasuri.

2024 Artisteja

Tilaa uutiskirje

Saat tiedon lipputilanteesta, majoitustarjouksista ja muista ajankohtaisista asioista suoraan sähköpostiisi. Lähetämme uutiskirjeen noin viisi kertaa vuodessa, ja voit perua sen milloin tahansa.